Avaleht  / Meie reisikalender 2018  / > Baskimaa
Printida 

Teistmoodi teekond-

Baskimaalt üle Pürenee mägede
Lõuna Prantsusmaale

17.07 - 24.07.2018

8 päeva

 

Seekordne reis viib meid salapärasele Baskimaale, rahva juurde, kelle keele ja kultuuri sünniloost teatakse äärmiselt vähe ja küllaltki mõistlik on uskuda, et Jumal lõi Aadama ja Eva baskide surnuaialt leitud kontidest. See on äärmuseid pakkuv maa, kus San Sebastiani Euroopa parimaks peetavale ja sinivereliste hulgas nii populaarsele linnarannale sekundeerivad kontinendi ainuke korralik kõrb Bardenas Reales, Püreneede kivine rahu ja majesteetlik ajalooline taustalugu Navarra kunagises kuningriigis.
Lennufirmad võivad lennuaegu veel muuta. Kui nii juhtub, siis teeme vastavad muudatused ka programmis.

1.päev, 17.juuli, teisipäev
Kogunemine lennujaamas kell 12.15. Lufthansaga 14.00– 15.25 Tallinn – Frankfurt (ajavahe -1 tund) ja Frankfurt - Bilbao 16.20-18.25.
Sõites Bilbao lennujaamast linna suunas, teeme peatuse Biskaia silla juures, mis on tõeline 19.sajandi insenerikunsti ime. Ühtpidi sõidame üle jõe veidra horisontaalliftiga ja jalutame hinge kinni hoides üle silla tagasi www.puente-colgante.com/index.php/en/
Ööbimine Bilbao kesklinna piirkonna hotellis**** (2-sed mugavustega toad, hommikusöök)

2.päev, 18.juuli, kolmapäev
Linnaekskursioon
viib meid vanalinna ja samuti ka Bilbao uhkeima atraktsiooni, Guggenheimi muuseumi juurde.
Bilbao pole vürstliku ajaloolise minevikuga linn, kuid ta peegeldab 19.saj. tööstuse võimu; selle, mis tema lõi. Guggenheimi looja Frank Gehry sündis liiga hilja, et olla selle linna ehitaja. Aga ta teeb linna oma näo järgi uueks. Kõige jumalikum kõigist inimese võimetest - empaatia - on Gehry mõistmise alus www.guggenheim-bilbao.es/en/the-building/outside-the-museum/
Lõunapausiks aeg Bilbaos, seejärel jätkub teekond…

San Juan de Gaztelugatxe on väike kaljune poolsaar, romantiline ja Atlandi lainetest raputatud. Väike reibas ronimine (mitte hirmus raske, aga väga kerge ka ei ole) viib teelise tillukese kirikuni kõrgel pangal. Ilmtingimata matkama ei pea; ilusad vaated tulevad selletagi kätte.

San Sebastian -  19.saj. lõpust armastas kuninglik perekond suveperioodiks Madridist San Sebastiani kolida ja Palacio de Miramaris puhata. San Sebastianist sai kuurortlinn. 1887 ehitati kasiino (praegu raekoda), mis meelitas kohale Euroopa kõrgklassi. Linn oli jõudnud oma parimatesse päevadesse ja kui algas I Maailmasõda, kui kogu ülejäänud Euroopa sõdis, sai San Sebastianist kõige kosmopoliitsem ja õnnelikum linn Euroopas.
Kaks ööd San Sebastiani hotellis***. Hotell asub kohe ranna vahetus läheduses: Hotel Husa Europa*** (2 ööd samas hotellis) www.husa.es/en/map-hotel-husa-europa.htm

3.päev, 19.juuli, neljapäev
San Sebastian
. Hommikupoolne osa päevast: väike linnaekskursioon ja natuke aega puhkamiseks ning ujumiseks
Pärastlõunane osa päevast: väljasõit Prantsusmaa poolse Baskimaa muhedatesse väikelinnadesse, mis enam kui ükski suur kultuurikeskus näitavad selle väikese ja trotsliku rahva olemust.

Espelette on piprakaunalinn. Juulikuu ei ole veel punase pipra valmimise aeg, aga linnakese põsed õhetavad ikka rõõmsasti. Tšillipipar on baskide toidulaua olulisem ja ilmekam vürts; selleta ei saa hakkama ainuski endast lugupidav kokk.

St.Jean de Luz on baski korsaaride linn. Sajandeid olid nemad hirmu sünonüümiks paljudel meredel. Linnal on õige mitu palet ja kui ta neist teise ette pöörab, saame teada, et siinses Ristija Johannese kirikus toimus 1660.a. Euroopa poliitilise ajaloo läbi aegade üks kõige tähtsamaid laulatusi – prantslaste päikesekuningas Louis XIV abiellus hispaania Maria Theresaga.

4.päev, 20.juuli, reede
Mõned hommikupooliku tunnid puhkuseks San Sebastiani rannas.

Navarra päev:
Navarra Kuningriik oli esimene ja ainuke baski riik, mis kunagi olemas on olnud. See rajati 824.a. Iruña (Pamplona) baskide poolt. Kuningas Santxo Suure poolt ühendati baskide alad ühtseks riigiks. Kahe kõvema Navarra kantsiga teeme siinkohal tutvust.
Pamplona - Navarra pealinn on ajalooliselt terve uhke kuningriigi pealinn. Ta asub nn Keskmaal ehk siis ka keset maad, mägede ja jõgede vahel, teede keskpunktis, mis viivad Prantsusmaale, Aragóni, Kastiiliasse. Sajandeid oli tema Navarra selgroog. 20.sajandi alguse poole andis Hemingway „Ja päike tõuseb“ linnale uue taustaloo – kogu maailm sai teadma Pamplonat kui pullijooksude ja härjavõitluste pealinna.
Selleks, et härjavõitlusest parem ettekujutus saada, külastame võitluspullide farmi Pamplona lähedal ja mekime muuhulgas külarahva kohalikke hõrgutisi.
Navarra kuningate palee asus Pamplona lähedal, Olites. Olite palee oli 13.-14.sajandil üks suursugusemaid losse Euroopas. Ajahamba alt päästis väärtusliku hoone see, et vanast paleest tehti parador-hotell;  nn uus palee on  jätkuvalt köitev vaatepilt.
Ööbime Olites hotellis*** (vanalinna südames, 2-sed mugavustega toad, hommikusöök)

5.päev, 21.juuli, laupäev
Monasterio de la Oliva on 900 aasta eest ehitatud tsistertslaste klooster, mis tegutseb vaikselt ka tänasel päeval. Klooster on liigutavalt kaunis on ajatus lihtsuses, spirituaalsuses. Üks tegevus, millega mungad läbi aegade tegelenud, viinamarjakasvatus ja veinide valmistamine, on au sees ka tänasel päeval. Selliseid kloostreid on alles jäänud vaid üksikuid, kus mungad päriselt ise kohapeal viinamaju sõtkuvad ja veini kääritavad.
Bardenas Reales on Euroopas üks haruldasi tõelise poolkõrbe mõõtu andvaid loodusimesid. Tutvume kõrbemaastikuga parimaid vaateid pakkuvates paikades. Väike ronimine on ka plaanis (soovijatele).
Õhtupoolikul tuleb hea tükk maad sõita, et jõuda Pürenee mägede südamesse, Arani Orgu. Sõitu on tugevalt viis tundi!
Kahel ööl saab meie ööbimiskohaks Hotel**** Parador de Arties www.parador.es/en/paradores/parador-de-arties Paradori keti hotellid on ehitatud vanadesse ajaloolistesse hoonetesse, et neile uut elu andes jääks alles ka vana hingus ja hooned ajale jalgu ei jääks. De Arties oli Aragoni 14.-15.sajandi arhitektuuri pärl. Sajandeid hiljem kasvas siin meheikka hilisem California „avastaja“ Don Gaspar de Portolá.

6.päev, 22.juuli, pühapäev
Matkajatele matk, puhkajatele puhkus

Neile, kel tõsisem matk plaanis pole, kulub puhkepäev mägedes igati ära. Ümbruskonnas on palju võimalusi väikeseks jalutuskäiguks, supluseks hotelli basseinis, puhkamiseks.
Matkajatega sõidame bussiga tunnise teekonna kaugusel asuva Boi Oru piirkonda ja teeme nii umbes poolepäevase või isegi pikema matka (üsna palju sõltub ilmast). Kaasa võivad tulla ka need, kes sooviksid teha lühikese matka (pigem siis pikema jalutuskäigu orurajal) ja seejärel Caldes de Boi termaalbasseinides sulistada. Viimased asuvad täpselt matkateekonna alguses või siis lõpus – olenevalt kuidas asjale vaadata.

Pika raja matkajatele:
Suur osa rajast on väga kivine ja jalats peab olema korralik. Lahtist kivi üldiselt palju ei ole, jalgealune on kindel (graniit). Vihmaga võib olla üsna libe. Teekond on edasi-tagasi sama rada mööda, mis annab võimaluse igal hetkel tagasi pöörduda.
Enne pärisrajale jõudmist on ca 4 km orurada. Kuna see osa teekonnast on võimalik läbida autoga (aga mitte bussiga!), siis selle jupi läbimiseks on plaanis pika raja rahva jaoks võtta aja kokkuhoidmiseks minibuss (varem läbiproovitud variant). Kui minna algusest peale jalgsi, siis orurada on kerge tõusuga, ca 200m (1500 m ümp – 1700 m ümp) 4 km jooksul.
Tee jõuab veehoidlani, kus ootab ees väike jupike päris tõsist tõusu (tammi kõrguse jagu).
Järgneb 2 km ilusat järveäärset teed esimese koseni. Tõusu-langust peaaegu ei ole. Hästi tore rada – ilusad vaated, pingutust vähe. Pika raja matkajatele on see teekonna alguseks.
2 järgmist kilomeetrit on ainult tõus (1800m – 2136m). Rada on normaalselt märgistatud. Oleme raskematki tõusu näinud.
Viimane kilomeeter matkamajani on väga väikese tõusuga (2136m – 2199m).
Rohkem ühe päevaga läbida ei jõua, tagasi tuleb ka tulla.
Eriti kergejalgsetel on võimalus siiski matkamaja juurest teekonda jätkata. Läheduses on kaks korralikku tippu valmis vallutamiseks, aga see teekond on juba läbiproovitud matkajale.
Kaasas peab olema juua ja natuke suupisteid. Rajal pole võimalik midagi juurde osta. Tuleva suve kohta ei tea lubada, aga eelmisel kevadel ja isegi suvel oli võimalus veepudelit mägedest tuleva veega vahepeal täita.

7.päev, 23.juuli, esmaspäev
On aeg võtta suund Prantsusmaa poolele.
Grotte de Niaux viib meid inimkonna kultuuriloo koidikule, kümnete tuhandete aastate vanuste koopajooniste juurde. Kõigist vähestest külastajatele avatud koopajoonistest, millede originaale tavalisel inimesel näha lubatakse, on need parimad Euroopas. Peaaegu kõik koopajoonised on nüüdsel ajal juurdepääsetavad vaid vähestele valitud erialaspetsialistidele; erandeid on väga vähe ja siin on üks neist vähestest.
Teekond Toulous’i. Plaanis on tuua reisiseltskond priske pauguga tagasi tänapäeva ja külastada Toulouse lähedal kaasaegsele lennundusele pühendatud muuseumi – vaadata, milline näeb välja seestpoolt lennuki kokpit, katsuda oma käega Concorde’i ja ehedat kosmoseraketti…
Ööbimine Toulouse’i lennujaama piirkonna hotellis*** (2-sed toad; hommikusöögi võimalus selgub, kui lendude ajagraafik on lõplikult kindel).

8.päev, 24.juuli, teisipäev
Lufthansa: Toulouse – Frankfurt 9.35 - 11.25 ja Frankfurt – Tallinn 13.30 – 16.45

Reisi hind: 990 EUR

Hinnas:
- Lufthansa lennupiletid Tallinn – Frankfurt – Bilbao ja Toulouse – Frankfurt – Tallinn
- Bussitransport Baskimaal ja Prantsusmaal (kõik vajalikud sõidud)
- Ööbimised *** ja ****hotellides (kokku 7 ööd)
- Hommikusöögid kõikides hotellides
- Giid-reisijuht

Lennupileti hind sisaldab käsipagasit (1 ühik) ja äraantavat pagasit (1 ühik) kuni 23 kg reisija kohta.
Toitlustus lendudel:
-Lufthansa lendudel on väike eine hinna sees, aga seda ei ole väga palju ja see ei ole väga maitsev. Joogid hinnas

LISATASU EEST:
- Vaatamisväärsuste piletid
- Tervisekindlustus

NB! Reisile tuleb kaasa võtta kuni reisi lõpuni kehtiv pass või ID kaart.
Palun kaasa võtta ujumisriided ja oma rätik. Matkahuvilistele on tugeva tallaga hea jalats ikka abiks.
Palun kõikidel vormistada tervisekindlustus, veel parem – reisitõrkekindlustus!

INFO: 
Reisibüroo Perereisid        
Tartu, Ülikooli 12, tel.52 26 257, tel./fax 7 420 339
e-mail: pere@kiirtee.ee   või ivi@perereisid.ee   5011502


SIIN SAATE REISILE REGISTREERUDA VÕI LISAINFOT KÜSIDA:
Teie nimi:
Telefon:
E-mail:
Reisitellimus - reis, kuupäev, sõitjate nimed ja isikukoodid, kodune aadress, lisateenused, erisoovid: